Haberler

24 September 2019

Rescara Cephe Sistemleri

Dış cephe sistemleri zamanla teknolojinin, kültürlerin ve toplumsal gelişmelerin ve estetik anlayışlarının değişmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yapı bileşeni olarak kullanılması çelik ve drabetonun yapı sektöründe kullanılmasından sonra olmuştur. Giydirme cepheler daha çok yüksek katlı binalarda kalın ve hantal olan betonun yerine ince bir cephenin olması, bina yükünün azalması ve yapının içindeki kullanım alanının genişlemesi için tercih edilmektedir.

Giydirme cepheler üzerine etki eden çevresel faktörler ve kendi ağırlığının dışında hiçbir yük taşımayan ince bina kabuğu olarak tanımlanabilmektedir.

 

Klasik Cephe Giydirme Sistemleri

Yatay ve düşey olmak üzere 2 elemandan oluşan iskelet genel olarak anotlanmış veya toz alüminyum ile kaplanmış, çelik profil ve PVC-U ile kaplı alüminyum olabilir. Yapılacak proje doğrultusunda değişiklik gösteren yalıtımlı paneller için ise alüminyum veya çelik levhadan cam ve pahalı kompozitlere kadar uzanan geniş ürün skalası da bulunmaktadır. Çubuk sistem cephelerin uygulama alanları oldukça geniştir. Sistem, kolay uygulanabilirlik açısından çok katlı cam binalardan, tek katlı mağaza vitrinine kadar kullanım olanağı sunmaktadır.

Montaj süresi diğer ön üretimli sistemlere nazaran daha uzundur. İhtiyaç olan parçalar uzunluklarına göre fabrikada kesilip birleştirildikten sonra uygulama yapılacak yere getirilir. Oluşturulan çerçeveler ise sabit ve hareketli pencereler ile ya da metal, cam ya da taş görünüm efektli yalıtım panellerle kaplanır.

 

Ünite Giydirme Cephe Sistemleri

Ünite giydirme cephe sistemleri, kat yüksekliği ne kadarsa o kadar yukarıya uzanan çelik ya da alüminyum profillerden ve toplanma işlemi fabrikalarda yapılan cam panellerden oluşmaktadırlar. Çubuk sistemlere göre daha az tercih edilmektedir.

Panelleri taşıyıcı sistemin ya da döşemenin üstünde bulunan, önceden yerleştirilen desteklere monte edebilmek için mekanik desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Panel Giydirme Cephe Sistemleri

Üretim ve uygulama maliyetinin oldukça yüksek olmasından kaynaklı daha az tercih edilmektedir. Kat yüksekliğinde ve kaplayacağı her bir bölüm genişliğinde prefabrik panellerden meydana getirilmektedir. Prefabrik olarak üretilmesinden kaynaklı diğer sistemlere göre çok daha avantajlıdır.

Panel sistem kolonlara veya yapının taşıyıcı olan sistemine dahil olan kat döşemelerine bağlanır. Panellerin montajının kolonlara yakın yapılmasının amacı ünite ve çubuk sistemlerini etkileyen ve döşemenin eğikliğinden kaynaklanacak olan sorunların azalmasını sağlamaktır.

 

RESCARA Cephe Sistemleri
Blog ,
× Whatsapp Available from 08:00 to 23:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday