Haberler

23 September 2019

Mimari Sistemler

Dış Cephe

Mimari Sistemler; Cam cephe sistemleri, cephe yüzeyinde herhangi bir alüminyum kullanımına ihtiyaç duyulmadan, camların arasına 15 mm derz sıkılarak kasetlere yapıştırıldıktan sonra cam panellerin yan yana getirilmesiyle birlikte mekanik olarak montaj edilmesidir. Cam cephe sistemleri istek doğrultusunda silikon, kapaklı ve yarı kapaklı olarak uygulanmaktadır. Cephe olarak kullanılacak olan ısıcamların seçilmesi binanın hangi amaçla kullanılacağı, bulunduğu bölgedeki hava ve iklim koşullarına uygun olup olmadığı cam cinslerine ve projenin tasarımına uygun olacak şekilde cam rengine göre belirlenmektedir.

 

Silikon Cephe Sistemleri

Mimari Sistemler; Cam cephe giydirme sistemi olarak da adlandırılan silikon cephe giydirme sistemleri, cephede düzenli cam görüntüsünün olması istenildiğinde kullanılan giydirme cephe uygulamasıdır. Bu sistem, kapaklı cephe giydirme sistemlerine oldukça benzemektedir. İlk olarak ızgara sisteminin oluşturulması ve ızgaranın aralıklarına alüminyum çerçevelere yapıştırılmış cam kasetlerin takılmasıyla uygulanmaktadır. Silikon cephe giydirme sistemleri uygulanacağı alanın ilk olarak ölçüsü alınarak başlanır. Daha sonra alınan ölçülere göre hazırlanarak projeye uygun olacak şekilde düşey taşıyıcı ve yatay taşıyıcı profillerin gerekli kesim, delik, kanal ve benzeri işlemleri tamamlanmaktadır. Giydirme yapılacak olan kat döşemelerinin ayarlı ankrajlara düşey taşıyıcı alüminyum profiller asılır. Düşey taşıyıcılar arasına yatay taşıyıcı profiller bağlandıktan sonra giydirme cepheyi oluşturacak ızgara sistemi hazırlanmış olur.

 

Alüminyum Giydirme Cephe Sistemleri

Mimari Sistemler; Alüminyum giydirme cephe sistemleri, yapı cephesini tümüyle saran, giydiren ve alüminyum doğrama cephe profilleri kullanılarak oluşturulan konstrüksiyona denmektedir.

Alüminyum giydirme cephe sistemleri, projede belirtilen kısımlarda bulunun açıklıkların içerisine ve her katta bulunan döşeme betona alüminyum veya galvanizli çelikten üretilmiş ankrajlara bağlanan taşıyıcı profiller ile bunlar arasına istenilen şekilde yükseklikte cam takabilmek ve bunları taşımak için düşey taşıyıcı profillere özel bağlantı elemanları eklenerek bağlanan yatay kayıt profillerden oluşturulmaktadır.

 

Dış Cephe Mantolama

Binalarda ısı yalıtımı için tercih edilen, içten, dıştan ve sandviç duvar olarak 3 farklı yöntem uygulanmaktadır. Isı köprülerinin oluşmasını önlemek ve yalıtımı devamlı kılmak için yapılan en iyi uygulamadır.

 

İç Cephe Mantolama

Binalar da yalıtım için en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Dış cephe mantolamasının yapılamadığı durumlarda tercih edilmektedir. Konut yönetimleri ortak ısı yalıtım kararı alamamışsa eğer daire sakinleri iç cephe mantolama uygulaması yaptırabilirler.

 

» Rescara Mimari Cephe Sistemleri
Blog , , ,
× Whatsapp Available from 08:00 to 23:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday