Haberler

12 November 2018

Kompozit Nedir? Nasıl Bir Malzemedir?

Kompozit Nedir? Kompozit malzemeler, birbiri ile karışmayan iki ya da daha fazla katı malzemenin birleşimi ile meydana gelirler. Doğada yer alan bir çok madde kompozit özelliği gösterir. Kompozit malzemelerin en önemli özelliği kendini meydana getiren malzemelerden çok daha üstün özelliklere sahip olmasıdır.

Kompozit Nedir? Kompozitler, metallere göre düşük yoğunlukta olmaları, kolay biçim verilebilir olmaları, korozyona karşı dayanımlarının yüksek olması ve iyi bir yüzey kalitesi sunmaları gibi özelliklerinden dolayı oldukça sık bir şekilde tercih edilirler. Özellikle polimer kompozitler boyut ve termal kararlılık, yüksek mukavemet, sertlik, aşınmaya karşı yüksek dayanıklılık gösterme gibi özellikleri sayesinde bir çok alanında avantaj sağlarlar. Ayrıca kompozit malzemeler, gerek dayanıklılık gerekse de sertlik açısından metallerle rekabet edebilecek düzeyde olmalarının yanı sıra son derece hafiftirler. Kompozitler Matriks, Takviye ve Dolgular olmak üzere üç temel elemandan meydana gelir.

  • Matriks: Sürekli fazı oluşturan matriks termoset ya da termoplastik polimer malzemedir. Termoset grubunda çoğunlukla polyesterler kullanılmakla beraber epoksi reçine, fenolik reçine, vinil ester gibi malzemeler de kullanılır. Termoplastik grubunda ise genel olarak polipropilen ve poliamid kullanılmakla beraber polibutilen tereftalat, polietereterketon ve polietersulfon kullanımı da görülür.
  • Takviye: Takviyeler matrisi %60 hacim oranında olan pekiştirici malzemelerdir. Aramid, karbon, grafit, boron, silisyum karbür, alümina, cam ve polietilen malzemeler gibi malzemeler takviye olarak kullanılabilir.
  • Katkılar: Katkılar istenilen özelliklerin geliştirilmesi amacıyla kompozite ilave edilirler. İnşaat, yapı, savunma ve uzay sektörleri ile tüketim malları gibi ürünlerde korozyon dayanımı gerektiğinde kullanılır. Denizcilik, kara taşıtları ve elektrik-elektronik gibi alanlarda amaca uygun şekilde kullanılabilirler. Katkı kullanımı günümüzde özellikle otomotiv sektöründe oldukça artmış durumdadır.

Kompozit Nedir? Kompozit malzemeler, sahip oldukları özelliklerden dolayı son yıllarda metal malzemelere göre önem kazanmış ve tercih edilir duruma gelmişlerdir. Kompozitler düşük bir özgül ağırlığa sahip olmaları sayesinde özellikle hafif yapılarda kullanım için büyük bir avantaj sağlarlar. Ayrıca, fiber takviyeli kompozit malzemelerin korozyona dayanımları, ısı, ses ve elektrik yalıtımı sağlamaları da kompozitlerin tercih edilme nedenleri arasındadır. Alt yapı ve çevre düzenlemesi peyzaj sektöründe kullanıldığında geri dönüşümünün olmaması nedeniyle hırsızlık olayları için caydırıcılık sağlar.

https://www.yavuzaluminyum.com/urunler/kompozit/

 

 

Blog , ,
× Whatsapp Available from 08:00 to 23:00 Available on SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday